Zwierzak – terapeuta

piąteczka z psemKażdy wie, że zwierzak w domu daje dużo radości i odmienia codzienne życie. Natomiast warto też pamiętać, że na przykład psy, są idealnymi terapeutami. Pomagają też ludziom z różnymi niepełnosprawnościami w codziennym życiu pełnym przeszkód.

Najpopularniejsza jest chyba obecnie dogoterapia – jest to korzystanie z pomocy psów podczas na przykład zajęć rehabilitacyjnych u dzieci. Do tego celu najlepiej nadają się łagodne psy, u których jest najmniejsze ryzyko, że będą się zachowywały w sposób niewłaściwy. Zazwyczaj są to labradory, które mają łagodne usposobienie i są radosnymi zwierzakami.

Dzięki zabawie z psem, dzieci nie zdając sobie z tego sprawy, wykonują na przykład proste ćwiczenia, które pomagają im walczyć z ich niepełnosprawnością. Psychoterapeuci zalecają również terapie z udziałem psów osobom starszym. Dzięki temu nie czują się samotne i mają dostarczaną odpowiednią dawkę ruchu. To sprawia, że osoby starsze czują się zdecydowanie lepiej.

Zobacz również: superego.com.pl

zwierzak terapeutaCo więcej, psy są bardzo dobrym wsparciem dla osób niewidomych. Są to zwierzęta specjalnie w tym celu szkolone oraz mają pomagać osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się. Warto pamiętać, że takiego psa nie powinniśmy rozpraszać, ponieważ jest w pracy i jego zadaniem jest pomoc, a nie zabawy z przypadkowymi ludźmi.

Wiadomo, że z punktu widzenia psychologicznego, każdy kontakt ze zwierzętami wpływa na nas pozytywnie. Dlatego warto mieć czworonożnego przyjaciela w domu. Nawet jeżeli pies nie jest nam potrzebny do rehabilitacji, to z pewnością dostarczy nam wiele radości, ale też sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zorganizowani oraz poprawimy naszą kondycję. Wiadomo, że szczególnie duże zwierzaki potrzebują odpowiedniej ilości ruchu, więc i my na tym skorzystamy.

Może Cię też zainteresować: https://www.superego.com.pl/psycholog-dzieci-i-mlodziezy/

Inną z najbardziej popularnych terapii jest także hipoterapia – czyli jazda konna. Taki rodzaj terapii ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej, ale także psychicznej. Bardzo często osoby chore muszą przełamać barierę strachu w kontakcie ze zwierzęciem. Taki rodzaj leczenia wpływa pozytywnie na kontakty społeczne. Zwierzęta dają nam tyle dobrego, że zawsze powinniśmy o tym pamiętać i też się im za to odwdzięczać.