Waga zwierzaka

piesek na wadzeZwierzęta domowe – co oczywiste – lubią jeść. I mają szereg sposobów na to, jak to jedzenie od nas „wydębić”. Z reguły robią po prostu maślane oczy i się przymilają, a wtedy nam mięknie serce i rzucamy kawałek szyneczki czy innego smakołyka. W tym aspekcie trzeba być jednak asertywnym!

Otyłość to dość poważny problem, nie tylko u ludzi, ale również wśród zwierzaków. Zbyt duża waga może prowadzić do cukrzycy, szeregu innych chorób, ale też po prostu sprawi, że nasz pupil będzie się źle czuł. Tłusty pies nie będzie miał siły biegać, tłusty kot może mieć problem z dokładnym umyciem się. Nie dopuszczajmy do tego! Od czasu do czasu oczywiście nagródźmy pupila za dobre zachowanie jakimś smakołykiem, ale codziennie przy gotowaniu nie może nam „spadać” kawałek mięsa. Musimy być mądrzejsi niż nasze zwierzaki!

tłusty kotIle zatem jedzenia dawać psom i kotom? To dość proste – na opakowaniu karmy zawsze jest informacja na temat zalecanej ilości. Trzeba tu oczywiście wziąć poprawkę na poziom aktywności naszego zwierzaka, ale tu też wystarczy racjonalne podejście i zdrowy rozsadek. Jeśli nasypiemy zalecaną ilość karmy i wyda nam się, że to jakaś strasznie mała porcja, nie ulegajmy pokusie, by nasypać więcej. Karma pęcznieje w żołądku i w większości przypadków zalecane ilości są zupełnie wystarczające.

Nie dopuszczajmy do zaniedbań w zakresie wagi naszych zwierzaków. Kot, jeśli nie dostanie kawałka szynki, specjalnie się tym nie przejmie. Kot na diecie natomiast… będzie baaaardzo nieszczęśliwy 😉