Kot – pan i władca mieszkania

kot królMówi się żartobliwie, że psy, widząc, jak się nimi opiekujemy, traktują nas jak królów, a koty – obserwując to samo – dochodzą do wniosku, że same muszą być królami wszechświata. Coś w tym jest. Faktem jest jednak, że kociaki dużo bardziej niż do ludzi, przywiązują się do mieszkań – swojego terytorium. Tam czują się panem i władcą. A my – jeśli zależy nam na kociaku – powinniśmy takie mieszkanie dostosować do włochatego członka rodziny.

Przede wszystkim warto pomyśleć o różnego rodzaju zabawkach. Koty, tak jak ludzie, mogą się nudzić, a jeśli tak się stanie, zaczną psocić i powodować szkody. A jeśli nawet nie, będą się czuć nieszczęśliwe, a przecież nie o to nam chodzi. Zabawek dla kotów w sklepach zoologicznych jest mnóstwo, ale w praktyce często zwierzaka zainteresuje bardziej karton, w którym taka zabawka się znajdowała lub rachunek za nią. Dlatego też obserwujmy, co nasz włochaty przyjaciel lubi robić i starajmy się dostosować do jego preferencji. Nasz kot na przykład lubi wszelkie małe przedmioty, za którymi może ganiać – czy to bombki choinkowe, czy wszelkiego rodzaju zakrętki. Piłeczki ze sklepów zoologicznych natomiast zupełnie go nie interesują.

Oczywiście karton to podstawa – każdy kot powinien mieć swój. Koty czują się w nich bezpiecznie i lubią w nich spędzać czas.

kot na tronieKolejna sprawa to drapak. Jeśli nie chcemy, by nasze meble ucierpiały, musimy – po pierwsze – obcinać kotu pazurki, a po drugie – zainwestować właśnie w drapak. Jeśli pozwalają na to nasze finanse i mamy w domu trochę miejsca, warto kupić nawet jakiś większy, w którym kot będzie mógł się trochę powylegiwać i trochę na nim pobawić. Nasz kot będzie wtedy wesoły i nieznudzony, a jeśli się wyhasa w ciągu dnia, da nam pospać w nocy 🙂

Oczywiście mając kota musimy zrezygnować z ustawiania małych przedmiotów na szafkach, a także często z kwiatów doniczkowych czy zasłon. Warto zatem już na etapie remontu pomyśleć o naszych zwierzakach. Rzecz jasna mało kto lubi remonty, ale warto nadmienić, że jest to w obecnych czasach dużo mniej kłopotliwe niż kiedyś. Sklepów ze wszelkiego rodzaju sprzętami czy elementami wystroju jest mnóstwo, a dużą cześć potrzebnych rzeczy można kupić przez internet. Również te bardziej specjalistyczne, jak np. ruszt do kominka, czy rzeczy już totalnie potrzebne tylko fachowcom, takie jak nasada kominowa. Tak naprawdę w obecnych czasach ogranicza nas tylko wyobraźnia. Może zatem warto pomyśleć o remoncie i przy okazji dostosować nasze mieszkanie pod zwierzaki?

Wracając do kotów – te również nie lubią, gdy zamyka się przed nimi jakieś pomieszczenie. I nie jest to kwestia ich złośliwości. Kot, który nie wie, co jest za danymi drzwiami, czuje się zaniepokojony. W końcu za drzwiami może się czaić jakieś niebezpieczeństwo. A kot lubi mieć nad swoim terytorium pełną kontrolę.