Czas na zwierzę! Jak przygotować mieszkanie?

Wychowywanie czworonożnego pupila to jeden z takich składowych istnienia, jakie wielu z nas pamięta z domu rodzinnego. Dla mnóstwa rodaków pies czy też kot (lub jedno i drugie) w domu to normalka. Tymczasem nie we wszystkich przypadkach wiemy, co powinniśmy dostosować w domu, zanim zjawi się w nim zwierzak.

Zasadą są oczywiście psie czy kocie przybory: naczynia na wodę oraz karmę, smycz plus obroża dla psa, pudełko z piaskiem na rzecz kotka. Korzystnie posiadać również właściwą szczoteczkę do sierści i cążki do pazurów, dla kota należy przygotować listwę do drapania. Nie zmarnuje się też parę drobnostek, jakimi futrzak – szczególnie niedorosły – ochoczo się pobawi. Można wyekwipować się w legowisko dostosowane do kalibru pupila. Umieszczamy je w miejscu ustalonym najpierw i nie modyfikujemy jego położenia – psy i koty nie znoszą nagłych zmian. Co poza tym?

Jeśli posiadamy w mieszkaniu wykładzinę z długim włosiem, konieczne może być ich zlikwidowanie bądź… mocne nerwy i solidny odkurzacz. Dla zabezpieczenia zwierzaków należy zainstalować na tarasie siatkę, tak aby nie wyszły. W wypadku kociego gatunku siatki będą przydatne również w oknach, chyba że pragniemy cały rok kalendarzowy trzymać okna zamknięte. W każdym razie, wskazane jest zwrócić uwagę na buty w przedpokoju – jeżeli istnieje taka okazja, lepiej chować je do zabudowanej szafy, przede wszystkim kiedy zwierzak jest mały. Nawiasem mówiąc wszystkie urządzenia, których utraty nie potrzebujemy, powinno się przestawić na wyższe półki, a najlepiej zupełnie ukryć. Dobrze również trzymać w domu ocet – kiedy ulubieniec przypadkiem (lub inaczej) odda mocz w mieszkaniu, polanie owego obszaru octem pozwoli uniknąć powtórzenia kłopotliwej sytuacji. Wypada również przejrzeć trzymane w domu rośliny doniczkowe czy też w wazonach – niektóre z nich mają możliwość być trujące dla zwierząt!

Przyciągającym projektem są tabliczki na drzwi, które w dowcipny sposób powiadają gości, iż w w tym miejscu mogą spodziewać się sierściucha. Pozwala to ludziom przygotować się przykładowo na to, iż futrzak do nich podbiegnie albo właduje się im nieoczekiwanie pod nogi. Warto też posiadać awaryjnie czyścik z taśmą klejącą, która pomoże szybko oczyścić strój z sierści.

Zwierzę w rodzinie to praktyczna kopalnia powszednich przyjemności, a optymalne przystosowanie lokum daje możliwość pomniejszyć negatywne efekty egzystencji czworonoga w rezydencji. Pożądane jest więc przemyśleć tę materię, zanim przyniesiemy sierściucha do mieszkania.