Zdrowie twojego zwierzaka

 

Dbając o zdrowie rodziny, pomijamy czasem mniejszych i cichych domowników: nasze zwierzęta. One również mogą chorować i powinno się o nie zadbać. Zdecydowana większość zwierzęcych wirusów jest niegroźna dla ludzi, ale istnieje możliwość zarażenia się przykładowo świerzbowcem – wobec tego nadzorowanie stanu zdrowia zwierząt domowych jest istotna także ze względu na zdrowie dwunożnych członków rodziny.

Reksio albo Luna nie powiedzą nam, że źle się czują lub że coś je drażni, więc jesteśmy zobligowani uważnie monitorować nasze zwierzęta, żeby w razie podejrzanego zachowania prędko zareagować i przetransportować pupila do kliniki weterynaryjnej. Na przykład – gdy kot nieoczekiwanie mniej je lub załatwia się poza właściwym miejscem (na marginesie – trzeba mieć do czyszczenia rękawiczki medyczne, przydaje się też neutralizator zapachów). Lub gdy zwierzę jest zmęczone i nie ma ochoty na bawienie się.

Jednak do którego gabinetu zabrać psa lub kota? Dobrze najpierw wykonać risercz – czy w klinice są jednorazowe rękawiczki winylowe lub lateksowe? Czy jest ładna, komfortowa sala oczekiwania? Czy sam gabinet jest adekwatnie wyekwipowany? A jakie opinie ma sam lekarz? Czy ma dobre podejście do zwierząt, czy pogłaszcze przed badaniem? To wszystko istotne kwestie, na które warto zwrócić uwagę.

Poza tym mądrze zatroszczyć się o apteczkę dla zwierzaka, a w niej – środki antyemetyczne, jakiekolwiek podstawowe probiotyki i ekwipunek do robienia opatrunków. Należy mieć na wyposażeniu rękawiczki winylowe lub lateksowe, żeby w razie czego łatwo i bez ryzyka zerknąć psu do jamy ustnej i przeprowadzić kontrolę uzębienia. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe można kupić w większych ilościach, gdyż przydadzą się także do innych czynności w domu. Poza tym należy mieć zawsze na wierzchu kosz do przenoszenia – kiedy zajdzie szybka sytuacja szkoda czasu na szukanie transportera, a skupić się na pomocy cierpiącemu zwierzęciu.