Zwierzę na ślubie?

Przyszli nowożeńcy stają przed wieloma trudnymi problemami już na etapie przygotowywania listy gości. Najbardziej popularny to ten, czy na wesele zapraszać też dzieci, czy może jednak zrobić imprezę tylko dla dorosłych. Ale niektórzy mają jeszcze inny dylemat – czy goście mogą przyprowadzić swoje zwierzaki?

Choć pytanie wydaje się absurdalne, to bywa realnym problemem. Zwłaszcza gdy młoda para udziela się np. w schronisku dla zwierząt lub ich życie zawodowe jest związane z branżą zoologiczną. Wesele ze zwierzętami nie jest najlepszym pomysłem: to ogromny stres dla zwierzaków, a i wśród gości mogą pojawić się alergicy. Rzadko która restauracja – nawet przyjazna dla zwierząt – ma warunki do przyjęcia dużej liczby czworonogów.

Jednak są sytuacje, kiedy obecność zwierząt podczas wesela jest obowiązkowa, np. wśród gości jest osoba, która wymaga obecności psa asystującego. Czasem też młodej parze zależy, by w tak ważnym dniu towarzyszył im ich pupil. O ile są to pojedyncze egzemplarze, da się wszystko bezpiecznie zorganizować. Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej.

Przede wszystkim, trzeba upewnić się, czy restauracja albo sala weselna nie mają problemu z obecnością zwierząt. Warto zapytać o to także w kościele lub urzędzie (tutaj podpowiedź: nie można wyprosić psa asystującego, dobrze jednak uprzedzić o jego obecności). Sala weselna powinna zadbać o wodę dla zwierzaka oraz o posiłek dla niego – najlepiej dostarczcie do kuchni swoją własną karmę.

Zwierzęta są wrażliwe na hałasy, a wesele to głośna muzyka i śpiewy przy stołach. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie jakiegoś cichego miejsca, gdzie pies będzie mógł odpocząć z daleka od harmideru i tłumów ludzi. Restauracja może w tym celu udostępnić np. pokój dla dzieci. Sale weselne z kolei często oferują noclegi, więc zwierzę będzie mogło odpocząć w pokoju hotelowym.

Warto zapytać o zwierzaka już na etapie szukania właściwego miejsca na wesele. Dla przykładu – jeśli miejscem waszego ślubu ma być Bolesławiec, to nie czekajcie do ostatniej chwili z poinformowaniem restauracji o obecności psa asystującego. Być może ta sala weselna nie ma możliwości zapewnienia odpowiednich warunków, a wtedy macie czas, by znaleźć inną i rozszerzyć poszukiwania na Bolesławiec i okolice, a nie tylko centrum. Być może znajdziecie w ten sposób lepsze miejsce, a położona na uboczu sala weselna zaoferuje wam także niedrogie noclegi dla gości.

Podsumowując – wesele nie jest dobrym miejscem dla zwierząt. Jeśli jednak ich obecność jest konieczna (np. piec-przewodnik), należy zadbać o jak najlepsze warunki, a sala weselna powinna nam w tym pomóc, zapewniając zwierzakowi wodę i udostępniając spokojne miejsce, by pies mógł odpocząć od hałasu.