Jazda konna – jedną z najbardziej kosztownych dziedzin sportowych

Mówi się, że sport może uprawiać każdy, jednak nie każde sporty są dla każdego. Poniżej kilka przykładów najbardziej kosztownych dziedzin na świecie. Czemu tak jest? Barierą jest nie tylko kiepska kondycja, brak odpowiedniego zdrowia, czy infrastruktury do trenowania konkretnej dziedziny sportu – ale także finanse. Jest kilka dziedzin, na jakie ma możliwość sobie sfinansować wybrana grupa.

U szczytu od długiego czasu są te związane z szeroko rozumianą sztuką jazdy konnej. W tej dyscyplinie najmocniej drenującym materialnie czynnikiem jest nabycie oraz posiadanie konia (kwoty wahają się na pułapie kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych za najbardziej pożądane okazy ze sportowym rodowodem). Utrzymanie stajni, pożywienia, utrzymania wybiegu oraz rehabilitacji po kontuzji też nie bywa mały. Ponadto dochodzi wydatek z tytułu treningu i sprzętu dżokeja. W razie zaś mowy o furmance należy doliczyć nakłady posiadania furman.

W temacie dyscyplin motoryzacyjnych z kolei w czołówce znalazł się Vintage Auto Racing, w którym lwia część funduszy płynie na zdobycie i utrzymanie zabytkowego pojazdu. Przykładowe ceny oscylują w przedziale od dziesięciu do ponad stu dziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich za pojazd. Przykład – Shelby Cobra 427 S/C z 1965 roku to wydatek rzędu około 113 000 dolarów jednorazowo, a mowa tu jedynie o kupnie samochodu, nie o kosztach samego użytkowania czy przewożenia.

Podobnie sytuacja wygląda jeśli wymienia się dyscypliny sportowe wykonywane przestworzach. Aerial acrobatics czyli akrobatyka powietrzna, wywodząca się rodem jeszcze z okresu po roku 1918 i wyrosła w owianych sławą „latających cyrkach” może niepokoić potencjalnych chętnych dość karkołomnymi kosztami, jeżeli ma się zamiar uczestniczyć w zawodach i liczyć na zdobycie laurów. Ma to związek przeważnie z kosztem zakupu samych maszyn (np. jednostka Extra EA-200 kosztuje ok. 370 000 USD), lecz też z rygorystycznym treningiem pilotów ukierunkowanym na wyostrzenie refleksu i odporności na działanie siły odśrodkowej.Powyższe rodzaje są tylko namiastką z ogromu innych, pokazują jednak jakiś fragment ewentualnych kosztów kojarzonych z pielęgnowaniem niektórych dyscyplin wyczynowych, co mimo wszystko nie przeszkadza im odnajdywać ciągle świeżych kontynuatorów konkurencji.konkurencji.