Jak wyposażyć gabinet weterynaryjny w domu jednorodzinnym?

Praca w domu wydaje się być bardzo wygodnym wyjściem, zwłaszcza jeśli mieszkamy w okolicy, w którym możemy oczekiwać sporego zainteresowania naszymi usługami. Dobrym przykładem są gabinety lekarskie albo weterynaryjne jeśli prowadzący je lekarz czy weterynarz rezyduje na przedmieściach. W jaki sposób urządzić taki gabinet? Nie jest to takie proste jak przyczepienie tabliczki nad wejściem i zawieszenie fartuszka medycznego na haczyku.

Kluczową kwestią jest dostosowanie się do wymagań przepisów prawa, dotyczących tych spraw. Generalne wymagania lokalowe znajdują się w art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Znajdziemy tam informację, że na przykład gabinet nie znajduje się w osobnym budynku musi być odseparowany od pokoi spełniających inne role. Wymóg taki warto jest znać już na etapie projektowania budynku. Jeśli natomiast dostosowujemy istniejący lokal, to najprawdopodobniej konieczna będzie większa przebudowa. W gabinecie obowiązkowo muszą być zainstalowane zlew i umywalka z ciepłą i zimną wodą. Ponad to obowiązkowe są dozowniki z mydłem i preparatem dezynfekcyjnym oraz jednorazowe ręczniczki i dedykowany śmietnik na nie.

Kolejną kwestią są meble. Jak każdy prawdziwy gabinet, również ten medyczny winien mieć biurko i wygodny fotel. Oczywiście pacjent również powinien mieć zapewnione miejsce. W przypadku pomieszczenia lekarskiego jest to miejsce do siedzenia i leżanka, natomiast w gabinecie dla zwierząt – miejsce do siedzenia dla opiekuna i stół dla zwierzęcia. Środki medyczne najlepiej jest trzymać w szafkach przeszklonych dzięki czemu mamy dogodny na półki. Dobrze jest też w taki sposób zaplanować rozstawienie wyposażenia żeby móc łatwo skorzystać z często używanych rzeczy. Miejsce z tego typu przedmiotami jak gogle ochronne czy maski ochronne na twarz dobrze jest mieć w zasięgu ręki, tak żeby nie trzeba było wstawać po nie każdorazowo gdy są potrzebne. Istotne jest także żeby meble gabinetu było łatwe do czyszczenia.

W oczywisty sposób, wspomniane zostało jedynie ogólne wyposażenie. Gabinety specjalistyczne: okulistyczne, laryngologiczne czy stomatologiczne będą mieć wyposażenie odpowiednie do pełnionej roli. Te ostatnie na przykład będą posiadać odpowiedni fotel zabiegowy oraz dedykowany sprzęt jak choćby irygator dentystyczny. Wyposażając gabinet dobrze zakupić sprzęt wysokiej jakości, który będzie służył przez długi czas. Nie ma sensu ciąć kosztów na wyposażeniu, kupując rzeczy firmy ,,krzak”. Jest dość prawdopodobne, że choćby irygatora Panasonic używać będziemy o wiele dłużej niż tańszego substytutu jakiejś mało znanej marki.

Podsumowując, założenie gabinetu w domu jednorodzinnym jest możliwe, choć wymaga przemyślenia w temacie rozkładu pokoi i wyposażenia.

Źródła:

https://novamed.pl/fartuchy-medyczne/

https://novamed.pl/polmaski-ffp2-ffp3/

https://novamed.pl/okulary-gogle-ochronne/