Zabierz psa na spacer – czyli dobre nawyki także dla człowieka

Każdy opiekun zwierzaka zdaje sobie sprawę, że to nie jedynie frajda ale także obowiązki. Da się to poczuć zwłaszcza gdy trzeba wstawać wcześnie w chłodny lub dżdżysty ranek i iść z naszym podopiecznym na dwór.

W takich momentach raczej nie zauważamy plusów tego, że ktoś zmusza nas do aktywności fizycznej – a warto! Człowiek jako gatunek potrzebuje określonej dawki wysiłku fizycznego żeby pozostać zdrowym – dotyczy to tak samo do formy ciała jak i psychicznej. Zwykły spacer z pupilem trzy razy w ciągu dnia umożliwia spełnienie chociaż odrobiny tych potrzeb. A to jedynie podstawowy typ aktywności. Nasz pies może nam towarzyszyć podczas joggingu czy jazdy na rowerze. Jest to dobre tak samo dla człowieka jak i dla niego – generalnie psy wymagają aktywności fizycznej bardziej nawet niż my.

Uprawianie sportu w towarzystwie psa ma też pewną nie widoczną od razu korzystną cechę – stanowi ,,protezę” silnej woli. Ile to razy obiecywaliśmy sobie, że weźmiemy się za swoją formę. A ile razy daliśmy radę pozostać przy takim postanowieniu i systematycznie ćwiczyć? Głupio się przyznać. Jasne, że każdy czasami ma lenia, ale nie jest to wymówka dla kudłatego zwierzaka skaczącego wesoło koło drzwi. Kim trzeba by być żeby mu odmówić? Także mimo braku chęci wciągniemy buty na nogi i wyjdziemy z domu. A po powrocie będziemy czuć zadowolenie, że znowu przezwyciężyliśmy słabość i daliśmy radość swojego czworonogiego przyjaciela.

Oczywiście należy pamiętać, że o ile wszystkie mają wielkie serca, to mimo wszystko psy są bardzo różne. Rasy stworzone do długich jak Malamut lub Samojed będą biec dalej, długo po tym kiedy kondycja ich pana przepadnie w oddali. Ba, dadzą radę poholować nas na rowerze gdy opadniemy z sił. Natomiast z Yorkiem lub niskopiennym kundelkiem należy obchodzić się ostrożniej. Zawsze jednak nasz pupil na pewno będzie zadowolony z tego, że miał możliwość uczciwie się wybiegać.

Podsumowując, ruch w postaci – joggingu, kolarstwa czy choćby zwykłe długie spacery w towarzystwie naszego ulubieńcem to przepis na dobrą kondycję i dobry nastrój tak samo dla człowieka i dla niego.