Jakie zwierzę wybrać dla malucha?

Rodzice, którzy pierwszy raz będą stać przed wyborem zwierzątka dla swojego malucha bez wątpienia rozmyślają o tym, jaki zwierzak jest najlepszy. O tym, że wpływ zwierzęcia na dziecko jest pozytywny nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Relacja z pieskiem, kotkiem albo innym zwierzątkiem nadającym się do wychowania w domu sprawia, że dzieci uczą się odpowiedzialności za żywą istotę a także są w większym stopniu nacechowane empatią. W dodatku zwierzaki wykazują też oddziaływania terapeutyczne.

W wielu przypadkach dzieci zagadują mamę i tatę o psa, kotka albo o królika i ma miejsce to w okolicach ich 3 roku życia. Dzieciom podoba się miła w odbiorze zwierzęca gruba warstwa włosów i chętnie ze zwierzątkami się bawią. Aktualnie szczególnie cieszące się popularnością są pieski. Maluchy mają okazję z nimi spędzić wiele chwil: w trakcie zabawy w parku, na spacerach i w mieszkaniu. Chętnie wybierane są też koty i chomiki. Wybierając pupila pod kątem dziecka, mama musi wiedzieć o tym, że zwierzak zwłaszcza dla opiekuna staje się kolejnym zobowiązaniem. Przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym nie mogą wielu zadań przy zwierzątku robić samemu, wobec czego opiekunowie muszą dokładnie przemyśleć, czy będą mieć na kolejne zobowiązanie wolne chwile. Kiedy natomiast podejmie się decyzję o tym, że pupil ma być w mieszkaniu, to idealnie jest wytypować przedstawiciela gatunku do osobowości malucha. Trzeba też nabrać pewności, że dziecko nie ma uczulenia na futro.

Wśród dzieci energicznych szczególnie rekomendowane są psy. Jeśli ma się dom z ogródkiem, to można pomyśleć o rasach większych. Jeśli natomiast ktoś mieszka w bloku, to rozsądniej wybierać małą rasę. Badania wskazują, że pieski mają bardzo dobry wpływ na dzieci w spektrum autyzmu, jak i na dzieci mające problemy emocjonalne. Warto wybierać pośród ras łagodniejszych i wykazujących się cierpliwością. Kiedy bierze się małego pieska, warto wychować go zgodnie z zasadami tresury. Dziecku należy wytłumaczyć, że pies potrzebuje przestrzeni na wypoczynek i nie wolno go szarpać. Opiekunowie i dzieci najczęściej decydują się także na koty. Są to zwierzaki niezależne, czyste i nie potrzebują wyprowadzania na spacery. Mające spokojną naturę koty sprawdzają się już w otoczeniu niemowląt. Natomiast o korzyściach płynących z posiadania zwierzaka przeczytasz tutaj.