Jakie uprawnienia i badania są wymagane przy pracy ze zwierzętami?

Jak świat światem – ile zawodów tyle jest wymagań co do przedstawicieli danego zawodu. Z tego powodu opłaca się dowiedzieć, jakie uprawnienia i badania są obowiązkowe w branży gastronomicznej, jakie na placu budowy, a jakie przy pracy ze zwierzętami.

W gastronomii nad wyraz istotne jest to, żeby utrzymać zasady związane z bhp. Kontakt z żywnością domaga się sterylnych warunków. Z tego powodu pracodawcy oczekują tego również od kucharzy, jakich przyjmą do pracy. Zależy im na tym, by były to osoby, które nie tylko mają doświadczenie w wykonywaniu obowiązków na kuchni, lecz też by miały aktualnie zrobione badania lekarskie np. we Wrocławiu i książeczkę sanepidowską. Poza skończeniem placówki oświatowej gastronomicznej będzie również istotne to, czy osoba na stanowisku kucharza albo szefa kuchni umie współpracować i cechuje ją nienaganna prezencja. Zbliżone wymagania dotyczą kelnerek z konkretnego lokalu.

W budownictwie tak samo należy mieć aktualne badania i z tego powodu obowiązkowe jest to, żeby mieć aktualne, poprawne wyniki od specjalisty, którym jest lekarz medycyny pracy we Wrocławiu oraz posiadać doświadczenie zawodowe. W wypadku osób zatrudnionych na placu budowy nie ma aż tak dużego znaczenia poziom wykształcenia, jak stricte to, jakie konkretnie umiejętności ma pracownik.

Specjalne oczekiwania jakimi są przeprowadzone obowiązkowo badania sanitarno epidemiologiczne – przeprowadzane np. we Wrocławiu potrzebne są przy produkowaniu jedzenia. Na podstawie takich badań można oznaczać, czy osoba, która będzie miała kontakt z żywnością nie jest zarażona durów rzekomych A,B,C, czy innego rodzaju pałeczek z rodziny salmonella albo shigella. Inne, wyspecjalizowane uprawnienia należy też mieć, kiedy chciałoby się wykonywać prace na wysokościach – wykonaj najpierw badania do pracy na wysokości. Z tego powodu badania wysokościowe wymagane są u osób, które chciałyby podejmować pracę na dużej wysokości. Trzeba w tym celu zapisać się do specjalisty od słuchu, okulistę oraz specjalisty od układu nerwowego.

Jeśli natomiast ktoś chciałby wykonywać pracę ze zwierzętami, to musi mieć skończone technikum weterynaryjne albo studia zootechniczne i biologiczne. Osoba taka powinna również mieć wzorcowe nastawienie do zwierząt. Jak wobec tego widać, w każdej branży wymagania są inne.