W jaki sposób zadbać o higieniczne wnętrza w klinikach i przychodniach lekarskich oraz weterynaryjnych

Placówki lekarskie, a także gabinety dla zwierząt, to punkty, w których trzeba zachować odpowiednią higienę. W związku z tym ich sprzątanie rodzi potrzebę wysokiej staranności oraz wykorzystania wysokiej jakości przyborów. Spójrzmy na tę tematykę nieco szerzej.

Porządkowanie miejsc oferujących usługi lekarskie bądź dla zwierząt odbiega od czyszczenia standardowych przestrzeni biurowych. W ich przypadku szmatka do kurzów i szczotka przemysłowa zdecydowanie to za mało. Brak odpowiedniego stopnia higieny może prowadzić do rozprzestrzeniania się zarazków i chorób. Dlatego higiena ma w ich przypadku ogromne znaczenie.

Sprzęt do sprzątania

Aby spełnić restrykcyjne wymogi higieniczne, które mają zastosowanie w placówkach medycznych i gabinetach leczenia zwierząt, konieczne jest użycie wysokiej klasy sprzętu i płynów czyszczących. Ważna jest też częsta wymiana elementów, takich jak pady do maszyn czyszczących, czytaj dalej.
Należytą staranność zachować trzeba w trakcie czyszczenia wszelkich powierzchni, w tym podłóg. Do tego celu warto wykorzystać przyrząd, typu szorowarka jednotarczowa. Ważne jest, by po skończeniu prac porządkowych wszelkie użyte w trakcie sprzątania ściereczki i myjki zostały poddane dezynfekcji. Bez tego niedopuszczalne jest ich powtórne wykorzystanie.
Warto także zatroszczyć się o porządek przed budynkiem. Tu świetnie sprawdzi się na przykład zamiatarka elektryczna, usuwająca brud z kostki brukowej, powierzchni ceglanych oraz powierzchni wykonanych z asfaltu. Więcej na stronie producenta sprzętu czyszczącego Kastell.

Następstwa zaniedbania czystości

Za brak wymaganej higieny w gabinecie lekarskim lub weterynaryjnym odpowiada właściciel lub kierownik placówki. Jeżeli dojdzie do zaniedbań, na przychodnię mogą zostać nałożone surowe kary. Wymagane jest więc nie tylko wyposażenie sal w dozowniki płynu do dezynfekcji (zobacz w sklepie), lecz także spełnienie wytycznych higienicznych kontrolowanych przez Sanepid.
Niedostosowanie się do nich grozi zarówno wspomnianymi powyżej karami, jak również w niektórych sytuacjach zamknięciem placówki bądź utratą renomy.